Wzorzec rasy
Informacje o rasie
Berneński pies pasterski – rasa psów, należąca do sekcji szwajcarskich psów pasterskich. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy.
Uosobienie:
czuły
Inteligentny
lojalny
wierny
Waga: Samiec: 38–50 kg, Samica: 36–48 kg
Długość życia: 6 do 8 lat
Wysokość w kłębie: Samiec: 64–70 cm, Samica: 58–66 cm
Pochodzenie: Szwajcaria
Umaszczenie: Czarny tricolor
FCI: Grupa II, Sekcja 3, numer wzorca 45

Historia rasy
Berner Sennenhund, czyli berneński pies pasterski to rasa psów dużych, które pochodzą ze Szwajcarii. Jedna z czterech ras tak zwanych Sennenhund, które występują na tym terenie. BPP wywodzą się od starożytnych molosów, które hodowali Rzymianie. Uważa się, że to oni sprowadzili je w Alpy. Jednak badania archeologiczne sugerują, że berneńczyki pojawiły się na tych obszarach, jeszcze przed przybyciem Rzymian. Ich głównym zadaniem było zaganianie bydła na alpejskich pastwiskach oraz pilnowanie majątku gospodarza. Wykorzystywane były także jako psy pociągowe.
Ważną postacią w historii dla tej rasy jest Fritz Probst, myśliwy żyjący w latach 1867-1945. Był on pierwszym hodowcą berneńczyków, który skupiał się na czystości rasy. Pierwsza międzynarodowa wystawa z udziałem berneńskich psów pasterskich odbyła się w Bernie w 1904 roku. Od tej chwili zainteresowanie rasą stopniowo się rozwijało. Oficjalny wzorzec rasy powstał w 1907 roku, za sprawą Schweizerische Dürrbach-Klub. Ostatecznie w 1913 roku berneńczyki zostały uznane przez Szwajcarski Związek Kynologiczny.
Do Polski psy te przybyły z Czech w latach 80. XX wieku.
Pierwsza oficjalna nazwa Berneńczyków to Dürrbachhund lub Dürrbächler. Związana była z małym miasteczkiem Dürrbach, w którym ta rasa dość licznie występowała. Obecna, czyli berneński pies pasterski odnosi się do szwajcarskiego regionu, którego stolicą jest miasto Berno. Ustalono ją w 1912 roku.
Co ciekawe o berneńczykach mówiono również psy serowe. Wykorzystywano je często do tego, by ciągnęły wózki załadowane nabiałem z serowni na pobliskie targi. Stąd wziął się ten zabawny przydomek.

Wygląd psa
Berneński pies pasterski to rasa, która charakteryzuje się mocną sylwetką, jednak bez ociężałości. Dłuższą niż wyższą. Grzbiet psa jest prosty i silny. Lędźwie szerokie, solidne, a zad zaokrąglony. Klatka piersiowa berneńczyka jest szeroka i głęboka, aż sięga poziomu łokci. Kończyny są mocnej budowy, stabilnie podtrzymują imponujące ciało. Z łapkami krótkimi, lekko zaokrąglonymi. Ogon BPP jest długi, trzymany nisko lub uniesiony ponad linię grzbietu.
Głowa berneńczyka jest proporcjonalna do sylwetki, osadzona na muskularnej szyi. Z kufą średniej długości, nosem prostym. Fafle są przylegające, w kolorze czarnym. Ciemnobrązowe oczy, o zarysie migdałowym, w kolorze piwnym. Berneński pies pasterski ma uszy średniej wielkości, w kształcie trójkątnym. Są osadzone wysoko i w stanie relaksu opadają i otulają płasko głowę.
Szata i umaszczenie berneńczyków
Berneński pies pasterski, jako jedyny z czterech ras Sennenhund jest psem długowłosym z p[odszerstkiem. Posiada proste lub delikatnie pofalowane długie futro, które jest lśniące i miękkie w dotyku.
BPP mają czarną sierść, z brązowo-czerwonymi podpaleniami nad oczami oraz na policzkach i na kończynach. Całość rozjaśnia biała strzałka na czole, rozszerzająca się na kufie, sięgające kącików pyska. A także plama bieli przechodząca od podgardla przez klatkę piersiową tworząc chrakterysyczny biały szeroki krawaty. Biel znajduje się również na łapkach psa – skarpetki i końcówce ogona – latarenka
Charakter psa
Psy tej rasy są łagodne i nieagresywne. Jednak potrafią bronić siebie i swojego opiekuna, gdy wymaga tego sytuacja. Na przykład w czasie ataku czy kradzieży. To zwierzaki, które są lojalnym stróżem i przyjacielem na wiele lat.
W stosunku do obcych są nieco powściągliwe, ale mimo to życzliwie nastawione. Świetnie odnajdują się w towarzystwie innych zwierząt, a także dzieci. Mają do nich wyjątkową cierpliwość. Dlatego sprawdzają się obecnie głównie właśnie jako psy dla rodzin z dziećmi. W dużym „ludzkim stadzie” będzie realizował swój instynkt opieki nad innymi.
Berneńczyki są wyjątkowo inteligentne, chętnie i łatwo uczą się nowych komend oraz sztuczek. Naukę należy jednak rozpocząć wcześnie, już na etapie wieku szczenięcego. Wtedy umysł psiaka jest chłonny i elastyczny.
Berneński pies pasterski z reguły w domu nie czyni szkód (nie niszczy mebli czy butów), ale potrzebuje regularnego ruchu i przebywania na świeżym powietrzu.
Psy te znajdują zastosowanie w pracy z ludźmi — w dogoterapii, ratownictwie czy jako psy asystujące.
Psy tej rasy dobrze komunikują się z innymi zwierzętami, są pomocne przy zaganianiu stada np. owiec, trzeba jednak pamiętać, że nie lubią ptactwa i mogą na nie polować,
Pielęgnacja psa
Pielęgnacja berneńczyków nie jest skomplikowana. Psy te wymagają regularnego wyczesywania futra co najmniej raz w tygodniu. W okresie wiosny i jesieni, gdy linienie jest wzmożone, wymagają częstego czesania. Częste kąpiele nie są wymagane. Psa można kąpać kiedy tego wymaga. konieczne jest sprawdzanie i wyczesywanie futra za uszami, tam często tworzą się kołtuny. Należy też regularnie kontrolować stan uszu i oczu psa. W razie zabrudzeń należy delikatnie przecierać chusteczkami nawilżanymi dla psów lub przy użyciu specjalnych płynów dostosowanych do tych okolic. Codziennie należy myć psu zęby, aby uniknąć powstawania problematycznego kamienia nazębnego.
Okresowo należy skracać psu pazury. przerośnięte pazury mogą powodować u psa dyskomfort, a nawet ból w trakcie poruszania się.
Długość życia
Berneński pies pasterski żyje wyjątkowo krótko, w zestawieniu z innymi rasami. Średnio to około 6-9 lat. Dla porównania inne rasy duże żyją średnio 10-11 lat. Należy wziąć to pod uwagę, decydując się na tę rasę.
Dlaczego berneńskie psy pasterskie żyją tak krótko? Związane jest to z licznymi problemami zdrowotnymi, które są częste w przypadku tej rasy.
Berneńczyki są wyjątkowo narażone na różnego rodzaju nowotwory, które są najczęstszym powodem ich śmierci.
BPP borykają się również między innymi z:
- rozszczepem podniebienia,
- zajęczą wargą,
- zanikiem siatkówki,
- dysplazją stawów biodrowych,
- zapaleniem stawów,
- uszkodzeniami więzadeł krzyżowych,
- zapaleniem kości,
- skrętem żołądka,
- wywijaniem się powieki na zewnątrz lub do środka oka,
- steroidozależnym zapaleniem tętnic opon mózgowych;
- padaczką,
- kłębuszkowym zapaleniem nerek.
Nie jest to nadal pełna lista najczęstszych chorób tej rasy.
Należy pamiętać, że leczenie dorosłego psa jest drogie ze względu na jego wagę i konieczność przeliczania dawek na kg masy ciała.